"" – Latarnik2.0 Podoba się?

czwartek, 5 maja 2011

Xperia arc rozpoznaje komendy głosowe

Xperia arc została wyposażona w mechanizm rozpoznawania mowy.

Pulpit "internetowy"
Postanowiłem umieścić na „pulpicie internetowym” specjalny widget Google, który ma pole dla wyszukiwania pisemnego oraz przycisk wyszukiwania głosowego. O ile nie jesteśmy w zatłoczonym i hałaśliwym miejscu, możemy spokojnie używać tego narzędzia do przeszukiwania zasobów globalnej Sieci. Mechanizm rozpoznawania głosu przyśpiesza proces przeszukiwania Internetu.

Jak łatwo się domyślić, usługa jest powiązana z wyszukiwarką Google, a do jej prawidłowego działania wymagana jest konfiguracja konta Gmail:

Ustawienia/Konta i synchronizacja/Dodaj konto

Konto Gmail jest wymagane do bardzo wielu usług związanych z Androidem oraz telefonem Xperia arc, chociażby do korzystania z Android Market, dlatego warto dokonać takiej synchronizacji.

Poniższe nagranie pokazuje jak Xperia arc rozpoznaje poszczególne komendy wyszukiwania głosowego…
…System poprawnie rozpoznaje język polski (angielski zresztą także) nawet przy dłuższych zapytaniach, ale czasami zdarzają się zabawne pomyłki przy podobnie brzmiących słowach.
Komenda
„pokaż Warszawa” (co najczęściej owocuje wyświetleniem mapy Warszawy) została rozpoznana jako „poker Warszawa”
„Xperia x10 blogspot” została rozpoznana jako „seria x 10 blog spot”

Podobnie jak w przypadku usługi Google Goggles, trudniejsze komendy mogą być dobrą zabawą. Przetestujcie własne imię i nazwisko, dłuższe frazy, itp.
Skuteczne wyszukiwanie głosowe
Unikać należy konstrukcji mowy naturalnej: system lepiej będzie rozpoznawał słowa kluczowe w mianowniku, bez odmiany gramatycznej, bez dopełnień, przyimków, zaimków i innych elementów, które dawno temu były na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej. System wyszukiwania głosowego zdaje się posiłkować także bazą popularnych zapytań (opartych na Google Trends? Być może). Mam wrażenie, że czasami niezindeksowane komendy są przypisywane nieco na siłę do popularnych zapytań, a może się mylę…?

A Wam jakie zabawne pomyłki się przytrafiły podczas korzystania z usługi wyszukiwania głosowego Google?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz