"" – Latarnik2.0 Podoba się?

niedziela, 12 czerwca 2011

Xperia arc mobilnym biurem, czyli praca mobilna i zdalna Cz. 2

Tydzień temu pisałem o mobilnym logowaniu się do wirtualnego biura i pracy mobilnej oraz zdalnej. Poruszałem wtedy głównie tematy mobilnego zarządzania serwisami internetowymi oraz tworzenia treści i oszczędzania czasu. W dzisiejszym odcinku kolejna porcja informacji o tym jak  Xperia arc z Androidem 2.3.2 Gingerbread na pokładzie pomaga  redaktorowi naczelnemu w prowadzeniu serwisu internetowego w sposób mobilny oraz zdalny.

Blog Xperia arc oraz jego kod html

Nagrywanie rozmów

Kiedyś pracowałem jako dziennikarz dla jednego magazynu i serwisu internetowego, który zajmował się hotelarstwem. Do moich obowiązków należało przeprowadzanie wywiadów i pisanie artykułów takich jak ten.

Podczas przeprowadzania wywiadów bardzo przydaje się możliwość nagrywania rozmów. W moim wypadku były to rozmowy telefoniczne, ale dyktafon także jest przydatnym rozwiązaniem przy tego typu zadaniach.Xperia arc zmodyfikowana przez kilka aplikacji z Android Market poradzi sobie z tym zadaniem.

QR Code
 Recordoid Dictaphone Liteił

Jest to prosta aplikacja o funkcjonalności dyktafonu. Nie będę się zbytnio rozwodził nad jej zastosowaniem - po prostu nagrywamy wywiady lub notatki głosowe. To wszystko. W sklepie online Androida  znajdziecie takich programów mnóstwo.

Aplikacja Recordoid Dictaphone Liteił jest dostępna za darmo w Android Market.


Stylowy interfejs Recordoid Dictaphone Liteił przypomina analogowe dyktafony kasetowe
Call Recorder

Jak sama nazwa wskazuje jest to aplikacja do nagrywania rozmów głosowych. Potrzebny nam jest taki program, ponieważ aplikacje-dyktafony nie radzą sobie z nagrywaniem głosu naszego rozmówcy. Oczywiście w Android Market znajdziemy bardzo dużo tego typu rozwiązań.

Call Recorder jest dostępny do pobrania za darmo.


Komunikacja w organizacji wirtualnej

Praca w XXI wieku to w dużej mierze także szeroko pojęta komunikacja. Moja Xperia arc to:
 • Dwie skrzynki mailowe podpięte pod Xperię arc (służbowa oraz prywatna, która czasami jest też służbową)
 • Profile w serwisach społecznościowych, zarządzanie nimi
 • Skype - bardzo przydatna sprawa, gdy trzeba czasami zadzwonić do Polski mieszkając w Bukareszcie, co pozwala podreperować budżet
 • Tradycyjny telefon, czasami łatwo zapomnieć, że Xperia arc to także telefon :) 
 • Gadu-Gadu, ważny kanał komunikacji także zawodowej
W Palmtop.pl panują dosyć luźne stosunki, dlatego komunikujemy się na wszystkich poziomach a najważniejszą rolę odgrywa tutaj multitasking w Androidzie 2.3.2 Gingerbread  :- )

Książka adresowa

Ważna jest też książka adresowa z naszymi profesjonalnymi kontaktami. Taką książkę synchronizuję z kontem GMail oraz Outlookiem - dzięki temu mam dostęp do najbardziej aktualnych danych. Dzięki temu mam bazę kontaktów zawsze przy sobie i mogę łatwo wyszukiwać osoby.

Android Gingerbread, z niewiadomych mi powodów, nie potrafi wyszukiwać kontaktów po wszystkich słowach kluczowych. Chcemy znaleźć np. wszystkie kontakty przypisane do danej "organizacji", czyli w moim wypadku firmy, i nie możemy tego zrobić! Jak już kiedyś pisałem, chyba zrobię z tego motto tego bloga :) , czego nie ma w telefonie, z pewnością jest w Android Market. W tym wypadku potrzebujemy lepszego managera kontaktów.

QR Code
DW Contact Group Manager

Umożliwia nam wyszukiwanie kontaktów także przypisanych do poszczególnych organizacji.

Nie jest to oczywiście jedyne zastosowanie aplikacji DW Contact Group Manager. Jej głównym zadaniem jest tworzenie grup kontaktów i zarządzanie tymi grupami. Możemy do nich dodawać dźwięki dzwonków, wysyłać zbiorowo e-maile, wiadomości SMS/MMS. Kontakty możemy grupować w rozmaite sposoby - można utworzyć listę kontaktów przypisanych do poszczególnych organizacji, itp.

Program wspiera rozbudowane opcje wyszukiwania. Możliwe jest przeszukiwanie kontaktów po praktycznie każdym możliwym zapytaniu także ze wsparciem dla wyszukiwania głosowego. Można przeszukiwać kontakty po: dacie urodzin, numerze telefonu, adresie e-mail, przynależności do danej organizacji, notatkach, adresie, stronie internetowej, itp. Polecam!

DW Contact Group Manager oferuje jeszcze klika ciekawych opcji, ale resztę pozostawiam Wam.

Aplikacja jest do pobrania z Android Market za darmo. Tego typu programów płatnych i darmowych znajdziemy w tym sklepie bardzo dużo.

Fajne jest natomiast to, że książka adresowa w Xperii arc integruje się w rozmaite sposoby z aplikacjami. Gdy zainstalujemy np. Skype po wskazaniu numeru telefonu w książce otrzymamy pytanie, czy chcemy dzwonić tradycyjnie, czy dzięki VoIP. Standardowo możemy także pobierać z Facebooka statusy znajomych i wyświetlać je przy opisie kontaktu. Możliwości jest pewnie tak wiele, jak obszerny jest Android Market.
 

W chmurach, czyli dokumenty online i zbiorowa praca zdalna

Posty serwisu internetowego są przechowywane oczywiście na serwerach a filmy w serwisie YouTube, ale to nie wszystko. Są jeszcze dokumenty wewnętrzne serwisu internetowego. Przechowuje je lokalnie w komputerze oraz pamięci telefonu, tak, aby mieć je zawsze pod ręką, jednak nie rozwiązuje to problemu ich udostępniania.

Android ma to do siebie, że firma Google opakowała w niego cały ekosystem swojego wirtualnego świata. Ponieważ Xperia arc obsługuje technologię Flash 10.3, możemy odpalić stronę GMail w trybie deskopowym. Co za tym idzie mamy dostęp do bardziej rozbudowanej funkcjonalności niż w przypadku wersji mobilnej.

Gmail na Xperii arc z wersji mobilnej przełączamy na deskopową. Naciskamy przycisk "komputer" w prawym dolnym rogu wyświetlacza.

Dla mnie, jako dla koordynatora wielu projektów w Palmtop.pl, ważna jest funkcja dostępu do dokumentów online w usłudze Google Docs. Dzięki temu można mieć wgląd do zespołowej pracy wszystkich osób niezależnie od miejsca gdzie się przebywa, zawsze i wszędzie.

Takie rozwiązanie ułatwia wspólne pracowanie zdalne i pozwala tworzyć wirtualną bibliotekę dokumentów (coś trochę jak dysk wspólny w korporacjach lub SharePoint). Dzięki temu są  one zawsze aktualne (nie trzeba ich nigdzie rozsyłać), można też kontrolować dostęp do nich poszczególnych użytkowników. Nie zagłębiając się w tajne palmtopowe projekty, muszę powiedzieć, że jest to bardzo przydatne rozwiązanie.  Tak oto redakcja Palmtop.pl działa w chmurze. To jedynie przykład małego obłoczka w cyberprzestrzeni, który jest dostępny za darmo, ale możliwości jest oczywiście znacznie więcej.

Wersja deskopowa GMaila daje więcej możliwości. Mamy dostęp do dokumentów i wielu innych funkcji.

Źródła informacji 

Dobrze przygotowane źródła polskie i zagraniczne to  podstawa pracy redaktora. W skrócie z opisu z Palmtop.pl wygląda to tak :-) :

"(...)Jak Batman pracuję od zmierzchu do świtu, inspiracji szukam w mroku. Kiedy Wy śpicie, my buszujemy po zaoceanicznych serwerach tropiąc źródła najświeższych newsów, aby podać je wam na tacy jak świeże pączki. Piszemy artykuły i felietony, testujemy sprzęt, pojedynkujemy się z czasem (...)"

W przeglądarce telefonu Xperia arc mam wiele zakładek z źródłami danych ulubionych serwisów, aby być na bieżąco. Skonfigurowałem sobie także czytniki kanałów RSS, ale to już inna historia na innego posta ze względu na to, że temat pracy zazębia się także z tematem przeglądania Internetu.

Analiza danych

Aplikacja WordPress daje dostęp do statystyk serwisu, ale przyda się bardziej wyrafinowane narzędzie, które nazywa się Google Analytics. Dzięki Flashowi 10.3 możemy to narzędzie otworzyć z poziomu przeglądarki internetowej telefonu Xperia arc, ale możemy także pobrać z Android Market odpowiednią aplikację:

Mobile GA

QR Code
Jest to narzędzie online, które umożliwia analizowanie oglądalności stron internetowych na podstawie Google Analytics. Musimy się zalogować a aplikacja zapamięta nasz profil.

Na pierwszym widoku mamy najważniejsze dane o wizytach i odsłonach oraz czasie ich trwania. 
 • Możemy także przeglądać:
 • Wizyty i odsłony w poszczególnych krajach
 • Źródłach odwiedzin
 • Przeglądanych newsach
 • Słowach kluczowych
 • Celach: jeżeli jakieś zdefiniowaliśmy sobie
 • Danych z kampanii reklamowych adWords

Aplikacja Mobile GA umożliwia nam przeglądanie danych z określonego przedziału czasu. Po obróceniu Xperi arc horyzontalnie mamy te same dane prezentowane w formie wykresu (trochę zajęło mi odkrycie tego.... :)

Okazało się niestety, że administracja Android Market postanowiła usunąć tę aplikację z nieznanych mi powodów. Być może niebawem powróci? W razie czego możecie przetestować inny program: DroidAnalytics, który ma podobną funkcjonalność.

Google Trends

Jest to usługa Google, która pokazuje jak popularne w jakich regionach jest dane zapytanie wyszukiwawcze zadane wyszukiwarce Google oraz jak te dane zmieniały się w czasie. Z punktu widzenia Redaktora Naczelnego to kopalnia informacji o tym, co teraz jest na topie. W ten sposób łatwiej dobierać trafne tematy do publikacji, łatwiej podążać z trendem a nie wbrew niemu :-)
Xperia arc poprawnie wyświetla Google Trends w przeglądarce, dlatego uważam, że w tym wypadku nie musimy odwiedzać Android Market. Google Trends to kopalnia informacji o trendach w internecie. Na zdjęciu wyżej widzimy wzrost popularności Androida w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz przyrost publikacji o nim z uwzględnieniem kluczowych momentów. Dzięki tym informacjom wiemy co się podoba, wiemy też o czym powinniśmy pisać.
W Android Market oczywiście nie mogło zabraknąć aplikacji, która by wspierała usługę Google Trends.


 Trends Widget

Jednak przyznam się szczerze, że nie zagłębiałem się w testy na Arcu. Nie ma też przeszkód, aby otworzyć Google Trends w przeglądarce Xperii arc.

Aplikacja jest do pobrania z Android Market za darmo. Mi wystarczy jednak przeglądarka internetowa w telefonie Xparia arc.Excel

Na podstawie powyższych źródeł danych jest tworzony raport w Excelu, który ma pokazać przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Są tam informacje, które pokazują kto jak ciężko i jak skutecznie pracował, kto nas odwiedza, jakie są źródła wejść, jakie są słowa kluczowe, które sprowadziły do nas Czytelników, jakie są tematy, które były najczęściej czytane, a jakie będą najczęściej czytane. Ponadto te dane są prognozowane na przyszłość.

Na temat mobilnego Excela napiszę w kolejnych postach przy okazji testów aplikacji do otwierania dokumentów MS Office.

W następnym odcinku

W następnym odcinku sprawdzimy jak smartphony przydają się na konferencjach. Zaprezentuję test skanowania wizytówek, skanowanie tekstu, pomówimy o tethering, czyli nowej funkcji wbudowanej w Xperię arc.

P.S
Nie tak dawno temu pisałem artykuł "Kody QR ułatwiają życie". Uważam, że to rozwiązanie ma spory potencjał wszędzie tam, gdzie świat analogowy trzeba połączyć z cyberprzestrzenią. Do tej pory jednak kody QR są bardzo niszowe. W Bukareszcie widziałem kilka wielkoformatowych reklam, które wykorzystują kody QR.
Kod QR użyty w reklamie ubezpieczyciela w Bukareszcie. Niecodzienny widok.
h.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz